خانه  :: اساتید  :: اخبار

نشست امنیت اطلاعات به میزبانی مرکز آپا دانشگاه زنجان
نشست امنیت اطلاعات با حضور مسئولان اجرایی استان و همکاری اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد. نشست امنیت اطلاعات با حضور مدیران و مسئولان اجرایی استان رنجان به میزبانی مرکز تخصصی آپا با همکاری اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان روز یکشنبه در سالن آمفی‌تئاتر سهروردی دانشگاه زنجان برگزار شد.

در این جلسه ابتدا دکتر جلیلوند، معاونت پژوهشی دانشگاه زنجان و رئیس مرکز تخصصی آپا مطالبی مختصر در خصوص دانشگاه و مرکز آپا ارائه دادند، پس از ایشان دکتر وحید فرخی رئیس اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان پیرامون اهمیت و جایگاه امنیت اطلاعات و فضای مجازی سخنرانی کردند. ایشان با ارائه آمارهایی از صرف هزینه‌های سنگین برخی سازمان‌ها و ادارات دولتی و شرکت‌های خصوصی در قبال عدم توجه به مسئله امنیت اطلاعات، به لزوم توجه و ارتقای دانش فنی این مراکز در این حوزه اشاره نمودند. در ادامه ایشان با معرفی مرکز تخصصی آپا به‌عنوان تنها مرکز دارای مجوز رسمی از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و مرکز ماهر در حوزه امنیت و رخدادهای رایانه‌ای، خطاب به مدیران و مسئولان استانی خواستار همکاری و دریافت راهنمایی و مشاوره از این مرکز در راستای ارتقای سطح امنیت در فضای تبادل اطلاعات شدند.

سپس دکتر اصغر تاج‌الدین، عضو هیئت‌علمی گروه مهندسی کامپیوتر دانشگاه زنجان و عضو هیئت‌علمی مرکز تخصصی آپا، ابتدا به حوادث و رخدادهای مشهور امنیتی و خسارت‌های ناشی از آن در سراسر دنیا و ایران پرداخته و افزودند: "ایران سهم 1.5 درصدی در بین کاربران اینترنتی در سطح دنیا دارد ولی متأسفانه سهم 3 درصدی (دو برابر) در حملات سایبری را به خود اختصاص داده است."

در ادامه ایشان به معرفی مرکز تخصصی آپا، نحوه شکل‌گیری، اهداف و مأموریت‌های آن پرداختند و تأکید کردند: "مرکز تخصصی آپا در نظر دارد برای ارتقای سطح امنیتی استان با تمامی شرکت‌های بومی فعال و پیشرو در زمینه امنیت اطلاعات برای پیشبرد اهداف خود همکاری نماید و به‌هیچ‌عنوان درصدد حذف یا به حاشیه راندن این شرکت‌ها نمی‌باشد". همچنین دکتر تاج‌الدین راجع به نحوه همکاری این مرکز با سازمان‌ها اعم از انجام آزمون نفوذ، مشاوره، ارزیابی امنیتی و صدور گواهی، خدمات آموزشی، امن سازی اتوماسیون صنعتی، تحلیل آسیب‌پذیری و رسیدگی به حوادث شبکه‌های رایانه‌ای اشاره نمودند. در ادامه این بخش برای درک و لمس بیشتر حاضرین از خطرات موجود در فضای سایبری دو مورد آزمون عملی نفوذ به سیستم‌عامل اندروید و ویندوز توسط آقای مهندس حامد فیروزه انجام پذیرفت. در این مرحله ابتدا با تزریق کد مخرب داخل قسمت ماکرو برنامه آفیس و ارسال فایل اکسل آلوده به کامپیوتر هدف، نفوذ به سیستم موردنظر انجام پذیرفت. همچنین با ایجاد یک برنامه آلوده اندرویدی (.apk) و ارسال آن به یک دستگاه گوشی موبایل، مورد نفوذ موفقیت‌آمیز قرار گرفت.

در انتها دکتر داود محمدپور عضو هیئت‌علمی گروه مهندسی کامپیوتر دانشگاه زنجان و عضو هیئت‌علمی مرکز تخصصی آپا به بیان نکاتی راجع به امنیت بانک اطلاعاتی پرداختند.

 جهت مشاهده آلبوم تصاویر کلیک نمایید


ارسال شده در مورخه: 8-10-1395

آخرين اخبار با موضوع: مرکز انفورماتیک

احتمال در دسترس نبودن سرویس های مرکز انفورماتیک

روز یکشنبه به جهت بروزرسانی سرورها، دسترسی به سرویس های مرکز انفورماتیک با اختلال همراه خواهد بود

   

پربازدیدترین مطلب در زمینه:
مرکز انفورماتیک

احتمال در دسترس نبودن سرویس های مرکز انفورماتیک