خانه  :: اساتید  :: اخبار

برای نخستین بار در کشور
موفقیت پژوهشکده فناوری های نوین زیستی در اخذ پروانه کاربرد نشان استاندارد تشویقی 

 

برای نخستین بار در کشور

موفقیت پژوهشکده فناوری های نوین زیستی در اخذ پروانه کاربرد نشان استاندارد تشویقی برای تولید محصول سالم در حوزه گیاهان دارویی.

 

  فناوری تولید گیاهان سالم و عاری از هرگونه آلاینده های شیمیایی خطرناک مانند سموم آفت کش، کودهای شیمیایی، نیترات و فلزات سنگین مقوله مهمی است که در امر تولید محصولات کشاورزی بویژه محصولاتی که مصرف تازه خوری دارند و همچنین گیاهان دارویی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. امروزه به روشنی نشان داده شده است که باقیمانده بسیاری از این ترکیبات شیمیایی در محصولات کشاورزی می تواند عامل مهمی در ایجاد بیماریهای خطرناک مانند سرطان، مشکلات دستگاه گوارشی، بد شکلی جنین در زنان باردار، سوء هاضمه و ... باشد.

    تولید محصولات کشاورزی سالم و استاندارد علاوه بر تضمین رعایت حد مجاز آلاینده ها برای مصرف کننده می تواند ارزش افزوده بالایی را نیز به ویژه در بازار رقابتی تولید گیاهان دارویی داشته باشد. افزون برآن کسب استانداردهای مناسب در تولید محصولات کشاورزی با توجه به پتانسیل کشورمان در تنوع گونه های گیاهان دارویی می تواند با ایجاد مزیت نسبی  در صادرات، ارز آوری خوبی را برای تولید کنندگان و بازرگانان در این حوزه به همراه داشته باشد.

   دکتر صراف معیری رئیس پژوهشکده فناوری های نوین زیستی با اعلان خبر اخذ پروانه استاندارد تشویقی محصولات سالم و عاری از آلاینده ها در مزرعه و کلکسیون گیاهان دارویی پژوهشکده افزود این پژوهشکده با رویکرد تولید محصول سالم از سال 1393 با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و حمایت های رئیس محترم دانشگاه اقدام به راه اندازی کلکسیون و مزرعه گیاهان دارویی به مساحت 2 هکتار نموده است. در حال حاضر در این مزرعه بیش از 50 گونه از گیاهان دارویی نگهداری و بدون استفاده از هیچ گونه مواد شیمیایی پرورش داده می شوند. وی افزود در آزمایشات انجام شده در آزمایشگاههای پیشرفته استاندارد بیش از 120 آلاینده از قبیل سموم آفت کش، کود های شیمیایی، نیترات و فلزات سنگین مورد ارزیابی و ردیابی قرار می گیرد که با توجه به عدم وجود این ترکیبات مضر، از طرف جهاد کشاورزی و اداره استاندارد کد محصول سالم و پروانه کاربرد نشان استاندارد برای 3 سال به این محصول تعلق گرفته است.

    با توجه به راه اندازی و افتتاح کارگاه فرآوری و بسته بندی محصولات گیاهان دارویی در دهه فجر، پژوهشکده دانشگاه در نظر دارد تا این محصولات را در قدم اول از طریق فروشگاه تعاونی مصرف کارکنان دانشگاه به همکاران محترم عرضه نماید.

 

 

 

 

 


ارسال شده در مورخه: 5-11-1395

آخرين اخبار با موضوع: پژوهشکده فناوریهای نوین زیستی

دعوت به همکاری

دعوت به همکاری به صورت کاردانشجویی در آزمایشگاههای پژوهشکده فناوری های نوین زیستی

   

گزارش از واریته Tuber aestivum var. uncinatum

اولین گزارش از واریته Tuber aestivum var. uncinatum ( از خانواده قارچهای دنبلان جنگلی

   

پربازدیدترین مطلب در زمینه:
پژوهشکده فناوریهای نوین زیستی

قارچ توپی کوهی