خانه  :: اساتید  :: اخبار

براساس رتبه‌بندی جهانی تایمز
مجددا نام دانشگاه زنجان جزو 18 دانشگاه برتر ایران در این لیست قرار گرفت 

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، بر اساس اعلام سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC)  با انتشار رتبه‌بندی جهانی تایمز سال 2018، دانشگاه زنجان توانست در جایگاه هیجدهم این رتبه بندی قرار گیرد.

 دکتر محمدجواد دهقانی، سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC)  گفت: پایگاه رتبه‌بندی تایمز یکی از معتبرترین نظامهای رتبه‌بندی بین‌المللی است که دانشگاه‌های برتر دنیا را هر ساله مورد ارزیابی و رتبه‌بندی قرار می دهد.

 دهقانی گفت: نتایج رتبه‌بندی سال 2018-2017 میلادی تایمز نشان از حضور 6 دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل، تبریز، گیلان، اصفهان، الزهرا و بیرجند برای اولین بار در فهرست جهانی تایمز را دارد که در این بین دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل با اولین حضور خود در رتبه‌بندی تایمز، به عنوان برترین دانشگاه کشور معرفی شد.

وی افزود: دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل با کسب رتبه در بازه 350-301، در جایگاه دوم دانشگاه‌های برتر کشور اسلامی قرار گرفت. این دانشگاه با عملکردی بی‌نظیر در شاخص استنادات که با وزن 30 درصد مهمترین شاخص و معیار رتبه‌بندی تایمز به حساب می‌آید، نمره 99.1 را کسب کرده است. دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل ضمن کسب رتبه نخست آسیا در شاخص تاثیر استنادی، توانست به همراه دانشگاه آکسفورد رتبه 14 جهان را نیز کسب کند.

سرپرست ISC ادامه داد: دانشگاه‌های صنعتی امیرکبیر، علم و صنعت ایران، صنعتی اصفهان، صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، صنعتی شریف، تبریز، تهران و علوم پزشکی تهران همگی با کسب رتبه در بازه 800-601 بعد از دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در رده دوم دانشگاه‌های برتر کشور قرار گرفتند. دانشگاه‌های مشهد، گیلان، اصفهان، شهید بهشتی، شیراز، دانشگاه‌های الزهرا، بیرجند، یزد و زنجان نیز از دیگر دانشگاه‌های کشور در رتبه‌بندی تایمز بوده‌اند. جدول زیر رتبه سال 2018 دانشگاه‌های کشور را نمایش می‌دهد.   

 

دانشگاه‌های ایران در رتبه‌بندی سال 2017-2018 پایگاه رتبه‌بندی تایمز

دانشگاه

رتبه

دانشگاه

رتبه

دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل

350-301

دانشگاه مشهد

1000-801

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

800-601

دانشگاه گیلان

1000-801

دانشگاه علم و صنعت ایران

800-601

دانشگاه اصفهان

1000-801

دانشگاه صنعتی اصفهان

800-601

دانشگاه شهید بهشتی

1000-801

دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی

800-601

دانشگاه شیراز

1000-801

دانشگاه صنعتی شریف

800-601

دانشگاه الزهرا

+1001

دانشگاه تبریز

800-601

دانشگاه بیرجند

+1001

دانشگاه تهران

800-601

دانشگاه یزد

+1001

دانشگاه علوم پزشکی تهران

800-601

دانشگاه زنجان

+1001


دهقانی افزود: کشور ایران ضمن حضوری قدرتمند در سال ۲۰۱۸، هرساله به تعداد دانشگاه های خود در رتبه بندی تایمز افزوده است. جدول زیر تعداد دانشگاه های حاضر در ایران از سال ۲۰۱۲ تاکنون را نمایش داده است. در سال ۲۰۱۲ تنها دانشگاه صنعتی شریف به عنوان نماینده ایران در رتبه بندی دانشگاه های برتر تایمز معرفی شد و اکنون ایران توانسته است تعداد دانشگاه های خود را در رتبه بندی تایمز به ۱۸ دانشگاه ارتقا بخشد.


http://www.lisna.ir/images/sharifi/000040.jpg

 وی اظهار داشت: ایران با داشتن ۱۸ دانشگاه برتر در فهرست جهانی تایمز توانسته است بعد از کشور ترکیه با ۲۲ دانشگاه، رتبه دوم منطقه را به لحاظ تعداد دانشگاه های برتر از آن خود کند. این در حالی است که از کشور آل سعود تنها ۵ دانشگاه توانسته است در این فهرست حضور پیدا کنند. همچنین پاکستان در فهرست سال ۲۰۱۸ تایمز دارای ۱۰ دانشگاه و مالزی و مصر نیز دارای ۹ دانشگاه می باشند.

دهقانی گفت: پایگاه رتبه بندی تایمز یکی از نظام های معتبر بین المللی است که از سال ۲۰۰۴ مراکز آموزش عالی را در سرتاسر جهان مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار داده است.  این رتبه بندی از ۱۳ شاخص به شرح جدول زیر در قالب ۵ معیار کلی آموزش با وزن ۳۰ درصد، پژوهش با وزن ۳۰ درصد، استنادات با وزن ۳۰ درصد، وجهه بین المللی با وزن ۷,۵ درصد و ارتباط با صنعت با وزن ۲.۵ درصد بهره گرفته است.

  

وزن معیار

معیار

شاخص

وزن شاخص

۳۰

آموزش

بررسی شهرت: آموزش

۱۵٪

نسبت مدرک دکتری به تعداد اعضای هیأت علمی

۶٪

نسبت تعداد کل دانشجویان کارشناسی به اعضای هیأت علمی

۴,۵٪

نسبت مدرک دکتری به کارشناسی ارائه شده توسط مؤسسه

۲,۲۵٪

درآمد مؤسسه نسبت به تعـداد اعضای هیأت ­علمی

۲,۲۵٪

۳۰

پژوهش

بررسی شهرت: پژوهش

۱۸٪

درآمد پژوهش

۶٪

تعداد مقالات منتشر شده به ازای اعضای هیأت علمی

۶٪

۳۰

استنادات

تأثیر- میانگین تعداد استنادها به ازای مقالات منتشر شده

۳۰

۲,۵

درآمد صنعتی

درآمد پژوهشی حاصل از صنعت (به ازای اعضای هیأت علمی)

۲,۵

۷,۵

وجهه
بین­المللی

نسبت اعضای هیأت علمی بین‌المللی به بومی

۲,۵

نسبت دانشجویان بین‌المللی به بومی

۲,۵

سهم مقالات منتشر شده مشترک با نویسندگان همکار بین‌المللی

۲,۵

 به گفته وی محاسبات رتبه بندی تایمز در سال ۲۰۱۸ نیز توسط شرکت خدمات حرفه ای پرایس واتر هاوس کوپرز (PWC) انجام شده است. محاسبات شاخص ها و نمرات توسط ۳ منبع اطلاعاتی صورت گرفته است که این منابع عبارت هستند از:

داده های ارسالی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی که به صورت خود اظهاری جمع آوری می گردند

 داده های حاصل از نظرسنجی شهرت توسط متخصصین آموزش عالی

اطلاعات تولیدات علمی موسسات آموزش عالی نمایه شده در پایگاه استنادی اسکوپوس.

سرپرست ISC گفت: تایمز برای بررسی اطلاعات پژوهشی دانشگاه ها، با استفاده از پایگاه استنادی اسکوپوس که به عنوان یکی از بزرگترین پایگاه داده در جهان شناخته می شود، تولیدات پنج ساله ۲۰۱۲-۲۰۱۶ و استنادات دوره ۶ ساله ۲۰۱۲-۲۰۱۷ کلیه دانشگاه ها را مورد بررسی قرار داده است. تایمز در سال ۲۰۱۸ تعداد دانشگاه های تحت پوشش خود را از ۹۸۱ در سال گذشته به ۱۱۰۲ درسال ۲۰۱۸ ارتقا بخشیده است.

دهقانی افزود: این اولین بار است که در رتبه بندی تایمز دو دانشگاه آکسفورد و کمبریج از انگلستان توانستند رتبه اول و دوم جدول جهانی را کسب کنند. موسسه فناوری کالیفرنیا نیز که از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ رتبه نخست جهان را در اختیار خود داشت به همراه به رتبه ۳ جدول تنزل یافت. یکی از دلایل رشد رتبه دانشگاه کمبریج عملکرد بهتر آن در شاخص های مربوط به درآمد پژوهشی و کیفیت پژوهشی است.  اروپا همچنین نیمی از ۲۰۰ رتبه برتر جهانی را در اختیار خود دارد که انگلستان، هلند و آلمان عملکردی بهتری نسبت به دیگر کشورها داشته اند. در مقابل ۴۰ درصد دانشگاه های آمریکا در جمع ۲۰۰ دانشگاه برتر جهانی تایمز همگی دچار افت رتبه شده اند.

او ادامه داد: آمریکا با داشتن ۱۵۷ دانشگاه رتبه نخست جهان را به لحاظ تعداد دانشگاه برتر در اختیار خود دارد. انگلستان با ۹۳ دانشگاه و ژاپن نیز با ۸۹ دانشگاه رتبه دوم و سوم دنیا را کسب کرده اند. ایران نیز با داشتن ۱۸ دانشگاه همچون سال گذشته رتبه ۱۷ جهانی را به لحاظ تعداد دانشگاه در تایمز کسب کرده است. در جدول زیر رتبه جهانی ایران به لحاظ تعداد دانشگاه به صورت سالانه نمایش داده شده است.

 رتبه جهانی کشور ایران به لحاظ تعداد دانشگاه برتر در رتبه بندی تایمز

سال رتبه بندی

۲۰۱۸

۲۰۱۷

۲۰۱۶

۲۰۱۵

۲۰۱۴

۲۰۱۳

۲۰۱۲

رتبه ایران

۱۷

۱۷

۲۳

۲۸

۳۲

۳۳

۳۲


در آسیا نیز دانشگاه ملی سنگاپور با ۲ پله رشد، رتبه ۲۲ جهان و اول آسیا را کسب کرده است. دو دانشگاه پکینگ و دانشگاه تسینگوآ از چین نیز به ترتیب با رشد رتبه ۲ پله ای و ۵ پله ای، رتبه ۲۷ و ۳۰ جهانی و دوم و سوم آسیا را کسب کرده اند.

ژاپن با ۸۹ دانشگاه رتبه اول آسیا، چین با ۶۳ دانشگاه رتبه دوم آسیا و هند با ۴۲ دانشگاه رتبه سوم آسیا را به لحاظ تعداد دانشگاه برتر به خود اختصاص داده اند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


ارسال شده در مورخه: 19-6-1396

آخرين اخبار با موضوع: دفتر ریاست و روابط عمومی

قطعی برق به دلیل کمبود برق در کشور

نوبت خاموشی دانشگاه زنجان ساعت 15-13 امروز 12 تیرماه

   

اطلاعیه شماره 2 قطعی برق

نوبت خاموشی دانشگاه زنجان ساعت 17:30 - 15 امروز 13تیرماه

   

مراسم گرامیداشت هفته آموزش و روز معلم

با سخنرانی دکتر رضا منصوری، معاون اسبق وزیر علوم

   

انتصابات صورت گرفته

طی احکامی از سوی ریاست دانشگاه

   

پربازدیدترین مطلب در زمینه:
دفتر ریاست و روابط عمومی

به مناسبت گرامیداشت هفته سلامت